10 راه برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ در حین استفاده از آن

Paras Rastogi

فرقی نمی کند لپ تاپ جدید داشته باشید یا قدیمی. تمام دستگاه ها در نهایت گرم می شوند. چه در حال ویرایش ویدیو باشید، چه بازی کنید، یا گرد و غبار و کثیفی که فضای داخلی شما را مسدود کرده است، لپ تاپ شما تمام تلاش خود را می کند تا قبل از اینکه خودش را خراب کند، خنک شود. با این وجود، ما چندین روش موثر را برای کمک به جلوگیری از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ در حین استفاده از آن در این توضیح دهنده بررسی و نشان داده ایم. علاوه بر این، اگر زمان کمتری برای روشن شدن صفحه نمایش دریافت می کنید، می توانید یاد بگیرید که سلامت باتری لپ تاپ خود را بررسی کنید.

فهرست مطالب

چگونه از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ خود جلوگیری کنیم

دلایل زیادی برای گرم شدن لپ تاپ شما وجود دارد، اما هیچ راه مطمئنی برای رفع آن وجود ندارد. با این حال، ما ساعت‌ها وقت صرف کرده‌ایم و راه‌حل‌های بهینه را برای مشکل گرمایش لپ‌تاپ شما ارائه کرده‌ایم. بیایید به هر یک از آنها نگاه کنیم:

برای توقف گرمایش لپ‌تاپ، به حالت باتری/بهینه‌سازی انرژی بروید

روش فوری برای جلوگیری از گرم شدن لپ تاپ، فعال کردن آن است حالت صرفه جویی در مصرف انرژی/بهینه سازی باتری در دستگاه شما انجام این کار باعث محدود شدن برنامه ها و خدمات، مصرف بیش از حد باتری و در نهایت کاهش دمای دستگاه می شود. در اینجا نحوه فعال کردن آن در لپ‌تاپ ویندوز آمده است:

1. را فشار دهید پنجره ها کلید و جستجو کنید صرفه جویی در باتری تنظیم برای پیکربندی آن

توقف گرمایش لپ تاپ

2. کلیک کنید بر روی اکنون را روشن کنید را فشار دهید تا آن را در لپ تاپ خود فعال کنید. چند دقیقه صبر کنید تا تغییر دمای سیستم را مشاهده کنید.

3. به همین ترتیب، می‌توانید حالت صرفه‌جویی در مصرف انرژی را در مک‌بوک‌ها برای جلوگیری از گرمای بیش از حد فعال کنید.

از طرف دیگر، می توانید ذخیره باتری را از نماد باتری در نوار وظیفه فعال کنید.

بار عملکرد سیستم را کاهش دهید

وقتی کارهایی مانند ویرایش ویدیو، بازی و غیره را بر روی لپ تاپ خود اجرا می کنید که عملکرد بسیار بالایی دارد، انرژی بیشتری از سیستم شما می گیرد که منجر به افزایش ناگهانی دما می شود. برعکس، اگر لپ‌تاپ شما قدیمی است، می‌توانید هنگام اجرای برنامه‌های کاربردی اولیه، شرایط گرمایش مشابهی را تجربه کنید. برای خلاص شدن از شر این مشکل، می توانید سیستم خود را به گونه ای تنظیم کنید که بار عملکرد آن را کاهش دهید:

کاهش جلوه های سیستم بصری

آخرین سیستم عامل ویندوز 11 به شدت توسط انیمیشن های بصری هدایت می شود که تجربه آن را برای چشم جذاب تر می کند. با این حال، اگر لپ تاپ شما برای مقابله با این نیاز گرافیکی مناسب نباشد، ممکن است منجر به داغ شدن بیش از حد شود. خوشبختانه، می توانید این انیمیشن های بصری را از طریق تنظیمات ویندوز غیرفعال کنید. در اینجا به این صورت است:

1. کلید ویندوز را فشار دهید و جستجو کنید تنظیمات پیشرفته سیستم و آن را باز کنید.

توقف گرمایش لپ تاپ

2. در مرحله بعد، روی آن کلیک کنید تنظیمات دکمه زیر کارایی بخش.

3. در نهایت، به جلوههای بصری تب برای تنظیم یک نمایه سفارشی و علامت را بردارید همه گزینه های انیمیشن کلیک کنید روی دکمه OK برای اعمال تغییرات

توقف گرمایش لپ تاپ

پاک کردن فایل های کش

خلاص شدن از شر همه فایل‌های کش برنامه راه آسان دیگری برای بهبود عملکرد سیستم شما است. انجام این کار به طور قابل توجهی سیستم شما را بهینه می کند و دما را کاهش می دهد. برای پاک کردن فایل های کش در ویندوز 11 به راهنمای دقیق ما مراجعه کنید.

زبانه های اضافی را ببندید

مرورگرهای وب دوست دارند گوگل کروم همچنان تشنه منابع باقی می مانند و مقدار زیادی رم و قدرت پردازش مصرف می کنند. پس از آن، اگر چندین تب فعال روی سیستم خود داشته باشید، بار عملکرد به طور تصاعدی افزایش می‌یابد و در نتیجه گرمایش لپ‌تاپ رخ می‌دهد. برای حل این مشکل، حتماً برگه های اضافی مرورگر خود را ببندید تا منابع سیستم بیشتری حفظ شود. همچنین، می‌توانید نکات برتر ما را بررسی کنید تا Chrome کمتر از RAM و CPU استفاده کند. اگر مشکل همچنان ادامه داشت، می توانید از مرورگرهای مناسب برای رایانه های شخصی رده پایین استفاده کنید.

برنامه های راه اندازی غیر ضروری را غیرفعال کنید

برنامه‌های راه‌اندازی برنامه‌هایی هستند که به‌طور خودکار هنگام بوت کردن سیستم اجرا می‌شوند. اکنون، اگر چندین برنامه راه‌اندازی نصب کرده باشید، رم و مصرف پردازش افزایش می‌یابد و گرمای بیشتری به سیستم اضافه می‌کند. برای مقابله با این وضعیت، می‌توانید فهرست این برنامه‌ها را مرور کنید و با استفاده از اپلیکیشن Task Manager، غیرضروری‌ها را غیرفعال کنید. در اینجا به این صورت است:

1. باز کن Task Manager برنامه با فشار دادن Ctrl+Shift+Esc کلیدها به طور همزمان

2. در مرحله بعد، بر روی برنامه های راه اندازی فهرست برنامه‌هایی را که از بوت شروع می‌شوند را بازبینی کنید.

3. در نهایت بر روی اپلیکیشن مورد نظر کلیک راست کرده و دکمه را فشار دهید دکمه غیر فعال کردن برای جلوگیری از اجرای آن در هنگام راه اندازی

توقف گرمایش لپ تاپ

برای جلوگیری از گرم شدن لپ تاپ دریچه ها را تمیز کنید

یکی از دلایل رایج گرم شدن لپ تاپ این است دریچه های خفه شدهمحدود کردن جریان هوا از طریق دستگاه و افزایش دمای کلی سیستم. در صورت عدم مراقبت، سیستم شما ممکن است هشدار دمای بالا بدهد و به طور خودکار خاموش شود. برای حل این مشکل، باید این راه حل های آسان را دنبال کنید:

توقف گرمایش لپ تاپ

از سطوح نرم اجتناب کنید

از قرار دادن لپ تاپ خود روی سطوح نرم در حین کار با آن خودداری کنید. اکثر لپ‌تاپ‌ها دریچه‌های متعددی در پشت و کناره‌های خود دارند که به دلیل پوشاندن سطح نرم، کاملاً مسدود می‌شوند.

لپ تاپ را از داخل تمیز کنید

اگر مدت زیادی است که از دوست دیجیتال خود استفاده می کنید، باید گرد و غبار و کثیفی در قسمت داخلی آن جمع شده باشد. این باقیمانده در راه فن خنک کننده قرار می گیرد و دریچه های داخل آن را مسدود می کند و جریان هوا را برای خنک کردن لپ تاپ شما مسدود می کند. برای رفع انسداد، می توانید آن را با a تمیز کنید قوطی هوای فشرده یا پشت آن را باز کنید تا با برس تمیز شود.

از پد خنک کننده لپ تاپ استفاده کنید

یکی دیگر از روش های موثر برای خنک کردن سریع مشکل گرمایش لپ تاپ استفاده از a پد خنک کننده فیزیکی. یک پد خنک کننده شامل فن/پنکه های خارجی است و لپ تاپ شما را بالای سطح نصب می کند تا هوا به راحتی جریان یابد. این “پشتیبانی هوا” اضافه شده با فن موجود دستگاه شما به طور قابل توجهی دما را کاهش می دهد. شما می توانید یکی از مناسب برای اندازه لپ تاپ خود را از آمازون خریداری کنید.

به کارت گرافیک مجتمع سوئیچ کنید

لپ‌تاپ‌های گیمینگ گران‌قیمت معمولاً علاوه بر کارت گرافیکی یکپارچه، یک کارت گرافیک اختصاصی نیز دارند تا از پس تمامی وظایفی که نیاز به عملکرد دارند، به طور موثری انجام شود. این کارت گرافیک عملکردی به قدرت و منابع محاسباتی بیشتری نیاز دارد که گرمای بیشتری را در سیستم القا می کند. برای به حداقل رساندن این وضعیت گرمایشی، می توانید در صورت عدم انجام کارهای سنگین سیستمی مانند ویرایش ویدیو یا بازی، به کارت گرافیک یکپارچه سوئیچ کنید. در اینجا نحوه انجام این کار آمده است:

1. نصب شده را باز کنید نرم افزار کارت گرافیک در لپ تاپ خود، مانند کنترل پنل NVIDIA.

توقف گرمایش لپ تاپ

2. از لیست به پردازنده کارت گرافیک یکپارچه بروید و تغییرات را ذخیره کنید.

برای توقف گرمایش لپ تاپ، سرعت فن را افزایش دهید

یکی دیگر از روش های مفید برای جلوگیری از گرم شدن لپ تاپ، تنظیم آن است سرعت فن از سیستم شما اکثر لپ تاپ های بازی دارای نرم افزار اختصاصی هستند که امکان کنترل سرعت فن را برای کاهش دمای لپ تاپ فراهم می کند، مانند Lenovo Vantage، MSI Afterburner، جعبه اسلحه ای ایسوسو غیره. علاوه بر این، سایر برنامه های شخص ثالث مانند اسپیدفن عملکرد یکسانی را در هر لپ تاپ ارائه می دهد. در اینجا نحوه استفاده از آن به نفع خود آمده است:

1. نرم افزار سازنده اختصاصی لپ تاپ خود (مانند Lenovo Vantage) را باز کنید و گزینه کنترل را پیدا کنید حرارتی.

توقف گرمایش لپ تاپ

2. در مرحله بعد، حالت مورد نظر خود را برای کنترل سرعت فن لپ تاپ انتخاب کنید.

توقف گرمایش لپ تاپ

3. یا برنامه SpeedFan را روی لپ تاپ خود نصب کرده و آن را راه اندازی کنید.

توقف گرمایش لپ تاپ

4. پس از نصب بر روی آن کلیک کنید پیکربندی کنید دکمه.

5. در مرحله بعد، محدودیت های دما را برای سخت افزار مورد نظر خود تنظیم کنید تا فن را با سرعت های افزایش یافته کار کند.

توقف گرمایش لپ تاپ

6. به همین ترتیب، می توانید اپلیکیشن Argus Monitor را برای مشاهده و افزایش سرعت فن لپ تاپ خود امتحان کنید.

جلوگیری از گرم شدن لپ تاپ

از استفاده از لپ تاپ در هنگام شارژ خودداری کنید

هنگامی که از لپ تاپ خود در حین شارژ استفاده می کنید، با پتانسیل کامل خود بدون هیچ گونه حالت صرفه جویی در باتری/مصرف انرژی کار می کند. این، همراه با نرخ شارژ/دشارژ مداوم باتری لپ تاپ شما، منجر به افزایش قابل توجه دما می شود. برای جلوگیری از رسیدن به چنین دماهای بالایی، می توانید از استفاده از لپ تاپ در هنگام شارژ خودداری کنید یا آن را روی یک پد خنک کننده قرار دهید تا دمای بالا را کاهش دهید.

با اجرای بازی در تنظیمات پایین، گرمایش لپ تاپ را متوقف کنید

همانطور که می دانید بازی به منابع سیستم زیادی نیاز دارد. هنگامی که یک بازی را اجرا می کنید، بسیار طبیعی است که لپ تاپ شما گرم شود زیرا CPU و کارت گرافیک به طور منسجم برای مقابله با بار عملکرد درخواستی کار می کنند. با این حال، اگر سیستم شما در حین بازی خیلی داغ شود، می توانید تنظیمات گرافیکی آن را کاهش دهید یا وضوح صفحه نمایش آن را کاهش دهید برای کاهش بار، کاهش دمای سیستم. در اینجا نحوه کاهش آن آورده شده است:

1. تنظیمات بازی فعلی خود را باز کنید تا گزینه Graphics را ببینید.

2. در مرحله بعد، پارامترهای گرافیکی مختلف را کاهش دهید و وضوح را برای به حداقل رساندن بار عملکرد تنظیم کنید.

از شارژرهای تایید شده برای تقویت لپ تاپ خود استفاده کنید

یکی دیگر از دلایل بالقوه گرمایش لپ تاپ استفاده از شارژرهای لپ تاپ تایید نشده یا ناسازگار است. چنین شارژرهایی نه تنها لپ تاپ شما را بیش از حد گرم می کنند بلکه می توانند به مادربرد شما آسیب برساند در دراز مدت بنابراین، مطمئن شوید که از شارژرهای تایید شده برای آبگیری لپ تاپ خود استفاده کنید.

برای جلوگیری از گرم شدن لپ تاپ بایوس را به روز کنید

BIOS یک نرم افزار ریزپردازنده است که وظیفه راه اندازی سیستم شما را بر عهده دارد. علاوه بر بوت شدن، به روز رسانی BIOS همچنین می تواند به شما در مدیریت دما، سرعت فن، قدرت پردازش و بار سیستم کمک کند. اگر لپ‌تاپ شما مکرراً دچار مشکل داغ شدن بیش از حد است، می‌توانید آن را بررسی کنید به روز رسانی بایوس برای حل مشکل. برای دانلود بایوس به روز شده برای رایانه شخصی خود، شماره مدل لپ تاپ خود را در گوگل جستجو کنید و به روز رسانی های جدید را از وب سایت سازنده جستجو کنید.

Power Troubleshooter را اجرا کنید

علاوه بر روش‌های مختلف عیب‌یابی، مایکروسافت ویندوز عیب‌یاب درون‌برنامه‌ای خود را برای رسیدگی به مشکلات برق منجر به گرم شدن لپ‌تاپ ارائه می‌کند. برای دسترسی به همان مراحل ساده زیر را دنبال کنید:

1. برنامه تنظیمات را باز کنید و به پایین بروید تا مکان مورد نظر را پیدا کنید عیب یابی گزینه.

2. بعد، بر روی کلیک کنید سایر عیب یاب ها.

3. در نهایت، محل را پیدا کنید عیب یاب برق در لیست قرار گرفته و بر روی آن کلیک کنید اجرا کن را فشار دهید تا آن را راه اندازی کنید. دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید تا مشکلات موجود در برق سیستم را عیب یابی کنید و پس از تکمیل لپ تاپ خود را مجددا راه اندازی کنید.

گرمایش لپ تاپ

نکته پاداش: با تعویض خمیر حرارتی لپ تاپ گرمایش را متوقف کنید

اگر نتوانستید گرمایش لپ تاپ را پس از انجام تمام تعمیرات بالا متوقف کنید، باید به یک مرکز خدمات تایید شده مراجعه کنید و از تکنسین بخواهید که آن را تعویض کند. خمیر حرارتی. خمیر حرارتی ماده ای است که بین پردازنده و هیت سینک اعمال می شود تا اتلاف گرما را به حداکثر برساند. با گذشت زمان این خمیر خشک می شود که مانعی در انتقال گرما به هیت سینک می شود. همچنین، اطمینان حاصل کنید که تکنسین برای حل مشکل گرمایش لپ تاپ، خمیر کافی و بدون هیچ شکاف هوا را اعمال کند.

سوالات متداول

س: چگونه از داغ شدن بیش از حد لپ تاپ خود در هنگام بازی جلوگیری کنیم؟

آ: اگر لپ تاپ شما در حین بازی بیش از حد گرم می شود، می توانید تنظیمات گرافیکی آن را پایین بیاورید یا یک پد خنک کننده وصل کنید تا هوای بیشتری از لپ تاپ شما عبور کند و در نهایت دمای آن را کاهش دهید.

س: چگونه حرارت را در لپ تاپ در ویندوز 10/11 کاهش دهیم؟

آ: روش های مختلف ذکر شده در این توضیح را برای کاهش گرما در لپ تاپ ویندوز 10/11 بررسی کنید.

س: آیا می توانید گرمای بیش از حد لپ تاپ را بدون جدا کردن آن تعمیر کنید؟

آ: بله، می‌توانید به حالت صرفه‌جویی در باتری بروید یا بایوس سیستم را به‌روزرسانی کنید تا دمای لپ‌تاپ‌هایی که بیش از حد گرم می‌شوند را بدون باز کردن آن‌ها مدیریت کنید.

س: علائم رایج داغ شدن بیش از حد لپ تاپ چیست؟

آ: هنگامی که لپ تاپ شما شروع به گرم شدن بیش از حد می کند، فن های خنک کننده آن به دلیل افزایش سرعت فن شروع به تولید نویز بیشتری می کنند، دمای کلی بدنه سیستم (چه پلاستیکی یا فلزی) افزایش می یابد و ممکن است هنگام استفاده از لپ تاپ خود با تاخیر و لکنت مکرر مواجه شوید.

س: لپ تاپ من هنگام شارژ بیش از حد گرم می شود. چگونه این را درست کنم؟

آ: اگر لپ تاپ شما بیش از حد گرم می شود، بهتر است هنگام شارژ از آن استفاده نکنید تا بار کلی سیستم کاهش یابد. همچنین، از شارژر تایید شده برای شارژ کردن لپ تاپ خود استفاده کنید.

بسته شدن: مانند یک حرفه ای از گرم شدن لپ تاپ جلوگیری کنید!

بنابراین اینها همه تکنیک هایی هستند که می توانید برای خنک کردن لپ تاپ بیش از حد گرم شده خود در کوتاه ترین زمان استفاده کنید. اگر این راهنما را مفید می‌دانید، آن را با دوستان خود که ممکن است با مشکلات گرمایش لپ‌تاپ خود درگیر هستند، به اشتراک بگذارید. در GadgetsToUse مشترک بمانید و پیوندهای زیر را برای خواندن مفیدتر بررسی کنید.

ممکن است به موارد زیر علاقه مند باشید:

همچنین می توانید برای اخبار فوری فناوری ما را دنبال کنید اخبار گوگل یا برای نکات و ترفندها، بررسی گوشی‌های هوشمند و ابزارک‌ها، بپیوندید گروه تلگرام GadgetsToUse یا برای آخرین ویدیوهای بررسی مشترک شوید کانال یوتیوب GadgetsToUse.


Gadgetstouse.com دارای شراکت های وابسته و حمایت شده است. ما ممکن است بابت خریدهایی که با استفاده از پیوندهای خود انجام می دهیم، کمیسیون دریافت کنیم. با این حال، این بر توصیه‌هایی که ما می‌کنیم تأثیری نمی‌گذارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست