راهنمای جستجو و ثبت علامت تجاری جدید در هند

Paras Rastogi

اگر به دنبال راهی برای جستجوی علائم تجاری یا یافتن اینکه آیا یک لوگو قبلاً دارای علامت تجاری است، بوده اید، به جای درستی آمده اید. ما تمام جزئیات لازم مرتبط با علائم تجاری را در این توضیح گردآوری کرده‌ایم تا نگرانی‌های نامنظم شما را برطرف کنیم. علاوه بر این، می‌توانید یاد بگیرید که گواهی‌های علامت تجاری آنلاین را در هند جستجو و دانلود کنید.

یک نشان بازرگانی به چه معنی است؟

علامت تجاری یک شناسه منحصر به فرد (کلمه، عبارت، نماد، طرح یا لوگو) است که محصولات یا خدمات یک شرکت را از سایرین متمایز می کند. به عبارت ساده می توانید آن را یک در نظر بگیرید نماد اختصاصی که یک شرکت برای متمایز شدن از رقبا، محصول/خدمت خود را ارائه می کند. علائم تجاری به تفکیک می شوند 45 کلاس، هر یک مجموعه مجزا از کالاها و خدمات تحت پوشش حقوق مالکیت معنوی را نشان می دهد.

چند نمونه از علائم تجاری

چرا علامت تجاری ضروری است؟

گرفتن علامت تجاری برای شما ضروری است امنیت برند و محصول شما را از استفاده غیرمجاز در طولانی مدت محافظت می کند. علاوه بر این، علامت‌گذاری محصولات با علامت تجاری شما به مصرف‌کنندگان کمک می‌کند تا آنها را شناسایی کنند، که باعث ایجاد شهرت برند شما می‌شود. در هند، علائم تجاری توسط اداره ثبت علائم تجاری که در سال 1940 تأسیس شد، تنظیم می شود، که وظیفه اصلی آن ثبت علائم تجاری است که طبق مقررات قانون علائم تجاری واجد شرایط ثبت هستند. علاوه بر این، می توانید علامت تجاری خود را هر 10 سال یکبار تمدید کنید و آن را برای یک عمر حفظ کنید.

چگونه علائم تجاری را در هند جستجو کنیم؟

برای جستجوی علائم تجاری در هند، ابتدا باید کلاس محصول را شناسایی کنید. طبقه بندی علامت تجاری بین المللی شامل 45 طبقه است که در آن تقسیم بندی می شوند 1 تا 34 برای کالاها است و 35 تا 45 برای خدمات است. جستجوی کلاس باید قبل از جستجوی اولیه علامت تجاری برای تعیین کلاس محصول باشد. می توانید کلاس ها و جزئیات مختلف علامت تجاری را به صورت آنلاین در وب سایت رسمی مشاهده کنید. برای راحتی کار، می توانید برای شناسایی طبقه علامت تجاری محصول/خدمت شما به تصویر زیر مراجعه کنید.

جستجوی علائم تجاری در هند

مراحل برای یافتن اینکه آیا یک لوگو قبلاً دارای علامت تجاری است یا خیر

برای اینکه بفهمید یک لوگو قبلاً در هند دارای علامت تجاری بوده است، باید علامت تجاری را در وب سایت رسمی علائم تجاری با وارد کردن کلاسی که قبلاً جستجو کرده اید جستجو کنید. در اینجا مراحلی وجود دارد که باید دنبال کنید:

1. از صفحه جستجوی عمومی علائم تجاری در مرورگر وب خود دیدن کنید.

جستجوی علائم تجاری در هند

2. در اینجا، شما خواهید داشت سه گزینه برای نوع جستجو:

  • علامت کلمه: یک نام متمایز فقط متنی که به عنوان برند استفاده می شود
  • کد وین: عناصر فیگوراتیو در علائم تجاری، از جمله نمادها / عناصر / اشکال / رنگ / آرم / طرح ها و غیره را دسته بندی می کند.
  • آوایی: کلمات مشابه را جستجو می کند

3. وارد کنید مقدار نوع جستجو را انتخاب کنید، کلاسی را که قبلا انتخاب کرده اید انتخاب کنید و روی آن ضربه بزنید جستجو کردن دکمه.

جستجوی علائم تجاری در هند

4. اکنون می توانید نتایج مربوط به علامت تجاری را برای درخواست جستجو شده خود مشاهده کنید.

جستجوی علائم تجاری در هند

5. علاوه بر این، شما می توانید مرور کنید نشانه های شناخته شده و علائم ممنوعه بخش در بالا برای اطلاع از اینکه آیا علامت تجاری شما قبلاً به ترتیب در فهرست ثبت شده یا رد صلاحیت شده است یا خیر.

6. برای دریافت جزئیات بیشتر و رفع تردیدهای خود، با خط راهنمای رسمی ثبت علائم تجاری تماس بگیرید.

نحوه ثبت علامت تجاری جدید به صورت آنلاین

اکنون که جزئیات علائم تجاری موجود را به دست آورده اید، می توانید علامت تجاری خود را برای کسب و کار خود ثبت کنید. توجه داشته باشید که اگر برند شما چندین محصول یا خدمات تولید می کند، باید هنگام ثبت علامت تجاری خود برای هر کلاس درخواست دهید. در اینجا نحوه ثبت علامت تجاری خود در هند آورده شده است.

1. برای ثبت یک علامت تجاری جدید، می توانید یک علامت تجاری را به صورت آنلاین ثبت کنید یا به علامت اختصاصی مراجعه کنید دفتر علائم تجاری شخصاً، بسته به حوزه قضایی علامت تجاری.

2. اگر یک علامت تجاری جدید را به صورت آنلاین ثبت کنید، باید خود را در پورتال دفتر علائم تجاری ثبت کنید و فرم TM-A را پر کنید.

جستجو و ثبت علائم تجاری در هند

فرم TM-A

3. پس از تشکیل پرونده و پرداخت، بازرس پس از بررسی گسترده درخواست علامت تجاری، گزارش معاینه اجباری را صادر می کند.

4. پس از بررسی کامل، در صورت وجود هرگونه اعتراض، بازرس می تواند درخواست را بپذیرد یا رد کند.

5. در نهایت، علامت تجاری پذیرفته شده به مدت 4 ماه در مجله علائم تجاری تبلیغ و منتشر می شود تا از عموم مردم برای طرح اعتراض دعوت شود و پس از آن علامت تجاری ثبت شده نهایی می شود.

جستجوی علائم تجاری در هند

مجله علائم تجاری

سوالات متداول

س: چگونه تشخیص دهیم که یک لوگو علامت تجاری از قبل وجود دارد؟

آ: هر کسی می‌تواند با استفاده از سیستم جستجوی الکترونیکی علائم تجاری USPTO (TESS) در ایالات متحده و وب‌سایت مالکیت معنوی هند (IPIndia) در هند، علائم تجاری را به صورت رایگان جستجو کند. برای یافتن موارد مشابه به مراحل ذکر شده در بالا مراجعه کنید.

آ: هر دو شرکت می توانند از یک علامت تجاری برای برندسازی شرکت های خود استفاده کنند، اما تنها یکی می تواند مالک آن علامت تجاری باشد. با این حال، یکی باید مجوز علامت را به دیگری بدهد.

س: آیا می توانم از یک لوگو بدون علامت تجاری استفاده کنم؟

آ: ثبت لوگو به عنوان علامت تجاری ضروری نیست، اما انجام این کار مزایایی دارد.

بسته بندی

در این مطالعه، ما تمام جزئیات مورد نیاز برای جستجوی علامت تجاری و ثبت علامت تجاری خود را در هند مورد بحث قرار دادیم. اگر این راهنما برای شما مفید است، آن را با دوستان خود به اشتراک بگذارید و برای خواندن مفیدتر پیوندهای زیر را بررسی کنید. سایر مطالب مفید مرتبط با لینک زیر را بررسی کنید و برای اطلاعات بیشتر با GadgetsToUse همراه باشید.

همچنین بخوانید:

همچنین می توانید برای اخبار فوری فناوری ما را دنبال کنید اخبار گوگل یا برای نکات و ترفندها، بررسی گوشی‌های هوشمند و ابزارک‌ها، بپیوندید گروه تلگرام GadgetsToUse یا برای آخرین ویدیوهای بررسی مشترک شوید کانال یوتیوب GadgetsToUse.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست