11 روش برای رفع عدم نمایش SSD داخلی در ویندوز 11/10

Paras Rastogi

درایوهای SSD از نظر ذخیره سازی و عملکرد انقلابی بوده اند، هنگامی که یک SSD را روی سیستم خود نصب می کنید، باعث افزایش سرعت می شود، زیرا SSD ها می توانند تا 20 برابر سریعتر از درایوهای دیسک سنتی کار کنند. با این حال، کاربران ویندوز اغلب گزارش داده اند که SSD داخلی آنها به طور ناگهانی ناپدید می شود یا ظاهر نمی شود. امروز به این موضوع می پردازیم و در این توضیح دهنده به شما کمک می کنیم تا مشکل را برطرف کنید. علاوه بر این، می توانید یاد بگیرید که دستگاه ویندوز خود را با Microsoft PC Manager تقویت کنید.

فهرست مطالب

دلایل پشت این مسئله

عوامل متعددی می‌تواند در عدم نمایش SSD داخلی در رایانه شخصی ویندوز 11/10 نقش داشته باشد. برخی از قابل توجه ترین آنها به شرح زیر است:

  • حرف درایو SSD است متناقض با درایوهای سیستم موجود
  • SSD داخلی نیست اولیه شده است یا به درستی فرمت شده است.
  • سیستم فایل SSD خراب است (نمایش سیستم فایل RAW).
  • درایورهای SSD منسوخ شده
  • اتصالات داخلی شل
  • BIOS درایو را شناسایی نمی کند.
  • SSD محتمل است معیوب.

نحوه رفع عدم نمایش SSD داخلی در ویندوز 11/10

مهم نیست که SSD داخلی یا خارجی باشد. مشکل کشف پذیری می تواند در هر زمانی ایجاد شود. با این وجود، پس از تجربه مشابه، روش‌های موثری را برای رهایی از این مشکل بررسی کرده‌ایم. بیا شروع کنیم.

تغییر نامه درایو

تداخل درایو Letter یکی از رایج ترین دلایل عدم نمایش SSD داخلی در ویندوز 11/10 است. اگر حرف درایو SSD داخلی شما با یک درایو موجود تضاد داشته باشد، نمی توانید آن را در سیستم عامل خود کشف کنید یا به آن دسترسی پیدا کنید. خوشبختانه با استفاده از این مراحل آسان می توانید آن را تغییر دهید.

1. را فشار دهید کلید ویندوز و راه اندازی کنید مدیریت دیسک ابزار

2. بعد، کلیک راست روی دیسک داخلی SSD و روی ” کلیک کنیدتغییر نامه و مسیرهای درایو…‘ گزینه.

رفع عدم نمایش SSD داخلی در ویندوز

3. در ادامه، روی تغییر دادن دکمه برای تغییر حرف درایو.

4. در نهایت، یک حرف درایو را انتخاب کنید که به هیچ یک از درایوهای سیستم موجود اختصاص ندارد و سپس روی آن کلیک کنید خوب برای اعمال تغییرات

رفع عدم نمایش SSD داخلی در ویندوز

SSD جدید را برای رفع عدم نمایش SSD داخلی راه اندازی کنید

هنگامی که یک SSD جدید روی دستگاه خود نصب می کنید، باید مقداردهی اولیه شود. این مقداردهی اولیه همه چیز را روی دیسک پاک می کند و آن را برای استفاده در سیستم ویندوز آماده می کند. این مراحل را برای مقداردهی اولیه یک SSD جدید در دستگاه ویندوز خود دنبال کنید.

توجه داشته باشید: اگر یک SSD قدیمی با داده های از قبل موجود انتخاب کرده اید، آن را مقداردهی اولیه نکنید، زیرا این فرآیند همه چیز را روی دیسک پاک می کند. قبل از اینکه تصمیم بگیرید همان را مقداردهی اولیه کنید، مطمئن شوید که اطلاعات خود را از آن بازیابی کنید.

1. باز کن ابزار مدیریت دیسک در سیستم ویندوز خود برای پیدا کردن دیسک غیر اولیه.

2. بعد، کلیک راست دیسک انتخاب شده را فشار دهید دیسک را راه اندازی کنید دکمه.

3. سبک پارتیشن مورد نظر خود را انتخاب کنید و دکمه را فشار دهید خوب دکمه برای اتمام اولیه سازی دیسک.

4. اگر اخیراً یک SSD داخلی جدید روی دستگاه خود نصب کرده اید، این پنجره تنظیم اولیه دیسک به طور خودکار ظاهر می شود.

SSD را برای رفع خطای سیستم فایل RAW فرمت کنید

سیستم فایل RAW یکی دیگر از دلایل رایج عدم نمایش SSD داخلی است. این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که فایل سیستم موجود SSD شما خراب می‌شود و آن را برای ویندوز غیرقابل تشخیص می‌کند. برای رفع این مشکل، باید با دنبال کردن این مراحل، SSD داخلی را با فرمت NTFS دوباره فرمت کنید.

1. برو به ابزار مدیریت دیسک منوی شروع را تشکیل دهید.

رفع عدم نمایش SSD داخلی در ویندوز

2. سپس، دیسکی که با علامت علامت گذاری شده است را پیدا کنید خام سیستم فایل یک سیستم فایل RAW نشان می دهد که دیسک متصل شما دارای یک سیستم فایل ناشناس یا خالی است.

3. کلیک راست کنید روی SSD سیستم فایل RAW و فشار دهید قالب دکمه.

4. در نهایت، را انتخاب کنید NTFS فایل سیستم و برچسب درایو خود را برای شناسایی آن. کلیک کنید بر روی خوب را فشار دهید تا SSD متصل خود را فرمت کنید.

رفع عدم نمایش SSD داخلی در ویندوز

درایورها را برای رفع مشکل عدم نمایش SSD داخلی به روز کنید

درایورهای SSD منسوخ شده در دستگاه‌های ویندوز 11/10 نیز می‌توانند مشکلات کشف‌پذیری ایجاد کنند. برای رفع مشکل باید درایورهای SSD خود را به صورت دستی به روز کنید. در اینجا چیزی است که شما باید دنبال کنید.

1. کلید ویندوز را فشار داده و راه اندازی کنید ابزار مدیریت دستگاه.

2. بعد، گسترش دهید درایوهای دیسک در لیست و کلیک راست در نام SSD مشکل ساز به به روز رسانی رانندگان آن

3. در نهایت بر روی جستجوی خودکار درایورها گزینه ای که به سیستم شما اجازه می دهد تا به طور خودکار آخرین درایور مناسب برای SSD را پیدا و نصب کند.

رفع عدم نمایش SSD داخلی در ویندوز

4. اکنون، راه اندازی مجدد سیستم شما پس از تکمیل به روز رسانی.

تنظیمات قدرت سیستم را پیکربندی کنید

طرح برق پیش‌فرض در سیستم Windows 11/10 دیسک‌های ذخیره‌سازی را پس از مدت زمان مشخصی در حالت بی‌کار بودن به‌طور خودکار خاموش می‌کند تا باتری ویندوز صرفه‌جویی شود. این خاموش شدن بی‌کار درایوهای دیسک داخلی گاهی اوقات می‌تواند منجر به عدم نمایش SSD داخلی شود. برای حل این مشکل، می‌توانید تنظیمات طرح برق موجود را ویرایش کنید تا از خاموش شدن آن جلوگیری کنید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است.

1. را فشار دهید کلید ویندوز و جستجوی “ویرایش طرح نیروکلمه کلیدی برای باز کردن تنظیمات طرح برق فعلی سیستم شما.

2. در مرحله بعد، بر روی تنظیمات پیشرفته برق را تغییر دهید گزینه.

3. گسترش دهید هارد دیسک برگه و ” را تنظیم کنیدبعد از هارد دیسک را خاموش کنید‘ زمان برای صفر دقیقه برای گزینه های «روی باتری» و «وصل شده» به ترتیب. کلیک کنید بر روی درخواست دادن دکمه ذخیره تغییرات

رفع عدم نمایش SSD داخلی در ویندوز

اسکن و رفع خطاهای درایو

مایکروسافت ویندوز به صورت بومی این ویژگی را برای کمک به شما در عیب یابی هر گونه مشکل موجود در درایو دیسک خود، که در خصوصیات دیسک پنهان شده است، ارائه می دهد. می‌توانید برای حل مشکل شناسایی SSD خود در ویندوز 11/10 به آن دسترسی داشته باشید. در اینجا نحوه انجام آن آمده است.

1. کلیک راست کنید درایو SSD داخلی خود را برای دسترسی به ویژگی های دیسک.

2. بعد، روی ابزار برای دسترسی به بررسی خطا بخش و فشار دهید بررسی دکمه.

3. در نهایت دکمه را فشار دهید درایو را اسکن کنید را فشار دهید و دستورالعمل های روی صفحه را دنبال کنید تا خطاهای SSD متصل را برطرف کنید.

رفع عدم نمایش SSD داخلی در ویندوز

بررسی کنید که SSD در BIOS شناسایی شده است

Basic Input/Output System، BIOS، برنامه ای است که ریزپردازنده رایانه شما برای راه اندازی سیستم از آن استفاده می کند. اگر SSD مورد نظر شما در هنگام بوت شناسایی نشد، احتمال خرابی آن زیاد است. این مراحل ساده را دنبال کنید تا یاد بگیرید SSD داخلی خود را در BIOS تشخیص دهید.

1. بایوس سیستم خود را بوت کنید و به آن سوئیچ کنید اطلاعات برگه

نکته: برای اطلاع از کلیدهای دقیق بوت شدن بایوس مادربرد خود، به راهنمای سازنده خود مراجعه کنید یا شماره مدل سیستم خود را در گوگل جستجو کنید تا به تنظیمات بایوس دسترسی پیدا کنید.

2. بررسی کنید که آیا متصل است یا خیر نام SSD داخلی در زیر منوی اطلاعات نمایش داده می شود. اگر SSD در اینجا شناسایی نشد، پس اتصال شل یا SSD معیوب دارید.

بایوس را برای رفع عدم نمایش SSD داخلی پیکربندی کنید

فرض کنید SSD داخلی متصل شما در بایوس شناسایی شده است اما پس از بوت شدن در ویندوز نمایش داده نمی شود. در این صورت، مشکل قابل کشف ممکن است به دلیل پیکربندی نادرست کنترلر SATA باشد زیرا جریان داده و ارتباط بین هارد دیسک و رایانه را مدیریت می کند. برای پیکربندی همان مراحل را دنبال کنید.

1. در حالت بایوس سیستم خود بوت شوید تا مکان را پیدا کنید دستگاه ها برگه

2. بعد، اطمینان حاصل کنید که کنترلر SATA فعال است و آن را روی IDE حالت Integrated Drive Electronics (IDE) استاندارد رابط است که مسئول ایجاد اتصالات بین مادربرد و دستگاه های ذخیره سازی دیسک است.

رفع عدم نمایش SSD داخلی در ویندوز

از ابزار تشخیص حافظه ویندوز استفاده کنید

مایکروسافت ویندوز علاوه بر سایر روش‌های عیب‌یابی دستی، ابزار تشخیص حافظه ویندوز را نیز برای کمک به کاربران در تشخیص مشکلات دستگاه‌های ذخیره‌سازی داخلی و حافظه سیستم ارائه می‌کند. در اینجا نحوه استفاده از این ابزار به نفع خود آورده شده است.

1. کلید Windows را فشار دهید و آن را جستجو کنید تشخیص حافظه ویندوز ابزاری برای راه اندازی آن

2. بعد، روی اکنون راه اندازی مجدد کنید را فشار دهید تا سیستم شما راه اندازی مجدد شود و به آن اجازه دهید هر گونه خطای مربوط به حافظه/ذخیره را بررسی و رفع کند.

رفع عدم نمایش SSD داخلی در ویندوز

SSD را به صورت دستی بردارید و دوباره وصل کنید

اگر SSD داخلی نصب شده دارای اتصالات شل با برد باشد، احتمالاً در دستگاه ویندوز خود با مشکل «نشان دادن SSD» مواجه خواهید شد. برای حل همان، شما باید برق را بکشید و دوباره وصل کنید آن را به هیئت مدیره اگر در مورد فرآیند مطمئن نیستید، همیشه می توانید برای انجام آن به مرکز خدمات سازنده خود مراجعه کنید.

سازگاری SSD با سیستم خود را بررسی کنید

SSD ها به طور کلی در دو نوع موجود هستند: SATA و PCIe NVMe. اولی مقرون به صرفه تر است و در اکثر سیستم های بودجه یافت می شود، در حالی که دومی بیشتر در سیستم های عملکرد محور استفاده می شود، زیرا NVMe سه تا ده برابر سریعتر از نوع SATA کار می کند. اگر SSD نصب شده به خودی خود ناپدید می شود و دوباره ظاهر می شود، ممکن است با سخت افزار سیستم شما سازگار نباشد. برای حل این مشکل، می‌توانید NVMe SSD را روی سیستم خود نصب کنید، زیرا به‌جای اتصال آن به کابل SATA، مستقیماً به اسلات وصل شده است. علاوه بر این، می توانید دانلود کنید نرم افزار سازنده برای بررسی سازگاری SATA نصب شده با دستگاه ویندوز خود.

SSD داخلی نمایش داده نمی شود

نکته حرفه ای: در حالی که حافظه دستگاه ویندوز 11/10 خود را افزایش می دهید، با یک NVMe SSD موجود، به جای استفاده از SATA، فقط NVMe (همان نوع) را انتخاب کنید، زیرا ممکن است در هنگام استفاده از دو SSD مختلف روی یک برد، با مشکلات سازگاری مواجه شوید.

امتیاز: عیب یابی مشکلات SSD با ابزارهای شخص ثالث

علاوه بر ابزارهای بومی، همیشه می‌توانید از ابزارهای مؤثر شخص ثالث رایگان مانند MiniTool Partition Wizard کمک بگیرید تا در رفع مشکلات SSD داخلی به شما کمک کند. در اینجا نحوه استفاده بیشتر از این ابزار آورده شده است.

1. از وب سایت MiniTool Partition Wizard دیدن کنید و نسخه رایگان آن را در سیستم خود دانلود کنید.

2. بعد، کلیک راست روی SSD داخلی که مدام ناپدید می شود.

3. نسخه رایگان MiniTool Partition Wizard به شما این امکان را می دهد تا عملیات زیادی را برای تعمیر SSD های معیوب انجام دهید، مانند قالب بندی، تقسیم، تست سطح، پاک کردن سیستم فایل و موارد دیگر. می توانید با استفاده از این ابزار اقدام مورد نظر خود را برای تعمیر دیسک داخلی SSD در یک لحظه انتخاب کنید.

رفع عدم نمایش SSD داخلی در ویندوز

سوالات متداول

س: SSD من در BIOS نشان داده نمی شود. چگونه این را درست کنم؟

آ: برای رفع مشکل باید SATA را روی حالت سازگاری IDE در بایوس خود تنظیم کنید. برای جزئیات بیشتر مراحل آسان ذکر شده در بالا را بررسی کنید.

س: چگونه می توان SATA/M.2 SSD را در ویندوز 11 نشان نداد؟

آ: برای رفع مشکل، روش‌های جالب ذکر شده در این توضیح‌دهنده را دنبال کنید.

س: SSD داخلی من همچنان قطع می شود و دوباره در سیستم ظاهر می شود. چطوری میشه اینو تعمیر کرد؟

آ: این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که SSD متصل دارای درایورهای مفقود یا ناسازگار با دستگاه شما باشد. سعی کنید درایو را از برق بکشید و دوباره وصل کنید تا مشکل برطرف شود.

س: سیستم فایل SSD RAW را نشان می دهد. چگونه این را درست کنم؟

آ: این معمولاً زمانی اتفاق می‌افتد که فایل سیستم روی SSD شما خراب می‌شود. برای بازیابی درایو باید با سیستم فایل NTFS دوباره فرمت کنید.

پایان: دیگر مشکلی در SSD وجود ندارد!

امیدواریم با دنبال کردن این راهنمای عیب یابی، مشکلات SSD داخلی خود را حل کرده باشید. اگر آن را مفید می دانید، آن را با همکاران خود که ممکن است سر خود را به دنبال راه حلی برای این مشکل می خارند، به اشتراک بگذارید. در GadgetsToUse مشترک بمانید و برای سایر عیب یاب های مفید از پیوندهای زیر دیدن کنید.

همچنین بخوانید:

همچنین می توانید برای اخبار فوری فناوری ما را دنبال کنید اخبار گوگل یا برای نکات و ترفندها، بررسی گوشی‌های هوشمند و ابزارک‌ها، بپیوندید گروه تلگرام GadgetsToUse یا برای آخرین ویدیوهای بررسی مشترک شوید کانال یوتیوب GadgetsToUse.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست