چگونه بررسی کنیم که آیا شخصی بدون اجازه از کارت Aadhaar شما استفاده می کند؟

Gaurav Sharma

کلاهبرداری های آنلاین به بخشی از جامعه ما تبدیل شده اند، زیرا اطلاعات خصوصی ما اغلب در نقض داده ها به بیرون درز می کند. اگر تمام داده‌های ما به یک کارت مرتبط باشد، آنگاه همه چیز نگران‌کننده‌تر می‌شود، در مورد هند، کارت Aadhaar است. اگر شما نیز نگران داده های Aadhaar خود هستید و می خواهید بدانید که آیا شخصی بدون اجازه شما از آن استفاده می کند یا خیر. امروز ما به شما کمک می کنیم تا آن را بیابید و چگونه باید از داده های کارت Aadhaar خود محافظت کنید.

چگونه بررسی کنیم که کارت Aadhaar شما کجا استفاده می شود؟

دولت هند به شما اجازه می دهد تا تمام جزئیات مربوط به کارت Aadhaar خود را بررسی کنید، از جمله محل استفاده از کارت شما در شش ماه گذشته. اگر شما هم می خواهید بررسی کنید که آیا Aadhaar شما توسط کسی مورد سوء استفاده قرار می گیرد یا خیر؟ در اینجا نحوه بررسی آن آمده است.

1. در یک مرورگر وب به وب سایت UIDAI بروید و زبان خود را انتخاب کنید.

استفاده از کارت Aadhaar را بررسی کنید

2. برای پیمایش صفحه را اسکرول کنید خدمات Aadhaar.

3. در صفحه خدمات Aadhaar، دوباره به پایین بروید تاریخچه احراز هویت.

استفاده از کارت Aadhaar را بررسی کنید

4. اکنون برای درخواست OTP، شماره Aadhaar یا VID خود را به همراه کد امنیتی وارد کنید.

استفاده از کارت Aadhaar را بررسی کنید

5. در صفحه بعد، را تنظیم کنید احراز هویت تایپ کنید به همه.

استفاده از کارت Aadhaar را بررسی کنید

6. یک محدوده تاریخ را انتخاب کنید، می توانید تا a را انتخاب کنید حداکثر 6 ماهو تعداد ورودی هایی که می خواهید ببینید.

استفاده از کارت Aadhaar را بررسی کنید

7. OTP خود را وارد کرده و روی آن کلیک کنید OTP را تأیید کنید دکمه.

8. اکنون، رکورد محل استفاده از Aadhaar خود و برای چه هدفی را مشاهده خواهید کرد.

استفاده از کارت Aadhaar را بررسی کنید

چگونه جزئیات کارت Aadhaar خود را ایمن کنید

اگر سابقه احراز هویت جزئیات Aadhaar خود را نمی شناسید، باید فوراً با تماس با شماره تلفن رایگان به بخش UIDAI اطلاع دهید. 1947 یا با نوشتن ایمیل به [email protected]. برای محافظت از Aadhaar خود از هرگونه سوء استفاده در آینده، باید این اقدامات احتیاطی را دنبال کنید.

از Virtual ID استفاده کنید

اولین و مهمترین روشی که می توانید اطلاعات کارت Aadhaar خود را ایمن کنید، استفاده از یک شناسه مجازی (VID) برای محافظت از شماره Aadhaar خود است. می توان از آن درست مانند شماره Aadhaar استفاده کرد و هر زمان که بخواهید می توانید با استفاده از مراحل ذکر شده در زیر یک VID جدید ایجاد کنید:

1. در یک مرورگر وب به وب سایت UIDAI بروید و زبان خود را انتخاب کنید.

2. برای پیمایش صفحه را اسکرول کنید خدمات Aadhaar.

3. در صفحه خدمات Aadhaar، روی آن کلیک کنید گزینه VID را ایجاد کنید.

4. در صفحه بعد بر روی تب Generator VID از گزینه های موجود

5. اکنون، روی آن کلیک کنید VID ایجاد کنید و خود را وارد کنید شماره 12 رقمی Aadhaar. را پر کنید کپچاو روی Send کلیک کنید OTP دکمه.

6. را وارد کنید OTP و کلیک کنید تایید و ادامه دهید دکمه. VID شما اکنون تولید شده است.

به همین ترتیب، می‌توانید VID خود را هر زمان که بخواهید، با تغییر روی Retrieve VID در مرحله 5 مشاهده کنید.

قفل بیومتریک

راه بعدی برای ایمن کردن Aadhaar فعال کردن قفل بیومتریک است. این کار از حریم خصوصی محافظت می کند و محرمانه بودن داده های بیومتریک شما (از جمله اثر انگشت و عنبیه) را حفظ می کند. وقتی بیومتریک را قفل کردید، نمی‌توانید از بیومتریک برای احراز هویت استفاده کنید. در اینجا نحوه قفل کردن بیومتریک آورده شده است، همین کار را می توان از طریق برنامه mAadhaar و سرویس پیام کوتاه ذکر شده در زیر انجام داد.

1. در یک مرورگر وب به وب سایت UIDAI بروید و زبان خود را انتخاب کنید.

2. برای پیمایش صفحه را اسکرول کنید خدمات Aadhaar.

3. در صفحه خدمات Aadhaar، روی آن کلیک کنید گزینه بیومتریک امن.

4. در اینجا، بیانیه را بررسی کنید و روی آن کلیک کنید دکمه قفل/باز کردن قفل بیومتریک.

5. در صفحه بعدی، خود را وارد کنید شماره 12 رقمی Aadhaar و پر کنید کپچا، به درخواست OTP.

6. OTP را وارد کنید و کلیک کنید دکمه ارسال.

7. اکنون، بیومتریک شما قفل شده است. با استفاده از دکمه باز کردن قفل بیومتریک می توانید قفل آن را باز کنید.

قفل / باز کردن کارت Aadhaar

برای محافظت بیشتر از اطلاعات کارت Aadhaar خود، می توانید کارت Aadhaar خود را قفل کنید. با این کار سرویس احراز هویت غیرفعال می شود و کارت Aadhaar شما نمی تواند برای احراز هویت استفاده شود مگر اینکه قفل آن باز باشد. با این حال، همچنان می توانید با استفاده از Virtual ID ایجاد شده در بالا، احراز هویت را انجام دهید. در اینجا نحوه قفل و باز کردن قفل Aadhaar Authentication آمده است.

1. در یک مرورگر وب به وب سایت UIDAI بروید و زبان خود را انتخاب کنید.

2. برای پیمایش صفحه را اسکرول کنید خدمات Aadhaar.

3. در صفحه خدمات Aadhaar، روی آن کلیک کنید قفل / باز کردن Aadhaar گزینه.

4. اکنون، روی آن کلیک کنید قفل UID و خود را وارد کنید شماره 12 رقمی Aadhaar، نام کامل، کد پین و کپچاو روی Send کلیک کنید OTP دکمه.

6. را وارد کنید OTP و کلیک کنید تایید و ادامه دهید دکمه. شما با موفقیت کارت Aadhaar خود را قفل کردید.

همچنان می توانید با استفاده از VID ایجاد شده قبلی، احراز هویت Aadhaar خود را تکمیل کنید. به همین ترتیب، می‌توانید در هر زمان که بخواهید، با جابجایی به Unlock UID در مرحله 4، قفل Aadhaar خود را باز کنید.

از اپلیکیشن mAadhaar استفاده کنید

همانطور که در بالا ذکر شد، شما می توانید از تمامی خدمات امنیتی فوق بر روی گوشی خود نیز استفاده کنید. برای این کار، باید اپلیکیشن mAadhaar (اندروید/iOS) را روی گوشی خود دانلود کنید.

از خدمات Aadhaar در پیامک استفاده کنید

همچنین می توانید با ارسال پیامک از طریق تلفن خود از تمامی خدمات Aadhaar بهره مند شوید. در مواقعی که به اینترنت دسترسی ندارید یا یک تلفن ویژه دارید که مرور اینترنت با آن آسان نیست و دانلود برنامه mAadhaar امکان پذیر نیست، می تواند مفید باشد. در اینجا کدهای پیامکی وجود دارد که می توانید به شماره رسمی UIDAI، یعنی 1947 ارسال کنید.

 • تولید VID با استفاده از SMS – ارسال GVIDAadhaar-Number-last-4-digits به 1947.
 • بازیابی VID با استفاده از پیامک – ارسال RVIDAadhaar-Number-last-4-digits به 1947.
 • دریافت Aadhaar OTP با استفاده از پیامک – در صورت استفاده از Aadhaar ارسال کنید GETOTPAadhaar-NUMBER-last-4-digits، اگر از VID استفاده می کنید، ارسال کنید GETOTPشناسه مجازی-NUMBER-آخرین-6 رقم تا 1947
 • قفل Aadhaar با استفاده از SMS – ابتدا OTP را مانند بالا دریافت کنید. سپس ارسال نمایید LOCKUIDAadhaar NUMBER-4 رقم آخرOTP-6 رقم تا 1947
  • در مورد چندین Aadhaar که در یک شماره ثبت شده است و 4 رقم آخر یکسان است، باید 8 رقم آخر را ارسال کنید.
 • باز کردن قفل Aadhaar از طریق پیامک – ابتدا OTP را با استفاده از VID دریافت کنید. سپس ارسال نمایید UNLOCKUIDVirtual-ID-last-6 رقمیOTP-6-digits تا 1947
  • در مورد چندین Aadhaar که روی یک شماره ثبت شده اند و 4 رقم آخر یکسان است، باید 10 رقم آخر را ارسال کنید.
 • فعال کردن قفل بیومتریک از طریق پیامک – ابتدا OTP را مانند بالا دریافت کنید. سپس ارسال نمایید ENABLEBIOLOCKAadhaar-Number-last-4-digitsOTP-6-digits تا 1947. برای چند Aadhaar روی یک عدد، از 8 رقم استفاده کنید.
  • اگر از VID استفاده می کنید، ارسال کنید ENABLEBIOLOCKVirtual-ID-last-6 رقمیOTP-6 رقمی. برای چندین Aadhaar روی یک عدد، از 10 رقم استفاده کنید.
 • غیرفعال کردن قفل بیومتریک از طریق پیامک – ابتدا OTP بگیرید سپس ارسال کنید DISABLEBIOCKAadhaar-Number-last-4-digitsOTP-6-digits، تا 1947. برای چندین Aadhaar روی یک عدد، از 8 رقم استفاده کنید.
  • اگر از VID استفاده می کنید، ارسال کنید DISABLEBIOCKVirtual-ID-last-6 رقمیOTP-6 رقمی. برای چندین Aadhaar روی یک عدد، از 10 رقم استفاده کنید.
 • باز کردن موقت قفل بیومتریک از طریق پیامک – ابتدا OTP بگیرید سپس ارسال کنید UNLOCKBIOAadhaar-Number-last-4-digitsOTP-6-digits تا 1947. برای چند Aadhaar روی یک عدد، از 8 رقم استفاده کنید.
  • در صورت استفاده از VID ارسال کنید UNLOCKBIOVirtual-ID-last-6 رقمیOTP-6-digits. برای چندین Aadhaar روی یک عدد، از 10 رقم استفاده کنید.

بسته بندی

در این مقاله، نحوه بررسی محل استفاده از کارت Aadhaar، بررسی سابقه احراز هویت، و نحوه گزارش فعالیت مشکوک را مورد بحث قرار می دهیم. همچنین راه‌های متعددی را برای ایمن کردن کارت Aadhaar، با استفاده از وب‌سایت UIDAI، برنامه تلفن همراه و حتی پیامک در صورت عدم وجود اینترنت مورد بحث قرار دادیم. اگر این را مفید یافتید، آن را با دیگران به اشتراک بگذارید و سایر نکات مفید را در زیر بررسی کنید. برای اطلاع از نکات فنی بیشتر با GadgetsToUse همراه باشید.

شما ممکن است علاقه مند باشید:

همچنین می توانید برای اخبار فوری فناوری ما را دنبال کنید اخبار گوگل یا برای نکات و ترفندها، بررسی گوشی‌های هوشمند و ابزارک‌ها، بپیوندید گروه تلگرام GadgetsToUse یا برای آخرین ویدیوهای بررسی مشترک شوید GadgetsToUse کانال YouTube.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Fill out this field
Fill out this field
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما باید با قوانین موافقت کنید.

فهرست